CPEP: Srbija i NATO

23.06.2014, AP Vojvodina

 

SRBIJA I NATO: JACANJE I UNAPREDJENJE INSTITUCIONALNIH PRETPOSTAVKI SARADNJE

 

Video 1 Snimak konferencije: https://www.youtube.com/watch?v=boWjNmhqzfI

Video 2 Prilog Panonija: https://www.youtube.com/watch?v=xdP52Z6ugTw

Tekst: http://www.skupstinavojvodine.gov.rs/Vesti.aspx?id=4952&s=vesti&j=UK

 

Projekat “Srbija i NATO: jačanje i unapređenje institucionalnih pretpostavki saradnje” predstavlja nastavak višegodišnjih aktivnosti Centar za politiku i evroatlantsko partnerstvo usmerenih ka snaženju podrške građana procesima evroatlantskih integracija Srbije, sa ciljem prevođenja brojnih pitanja i dilema vezanih za odnose Srbije i NATO-a iz “njihovih” – pitanja koja se tiču vlade, političara, državnih službenika, vojske.. u “naša” pitanja – uključivanjem zainteresovane, dobro obaveštene javnosti, koja može uticati na kreiranje ključnih strateških odluka, a koje će odrediti kvalitet života ne samo današnje, već i generacija koje će donositi ključne političke odluke do kraja 21. veka u Srbiji.

 

У Скупштини Војводине одржана конференција “Резолуција 1325: женско лице мира и безбедности“

Predsednik Pastor na konferenciji

Нови Сад, 11. мај 2015. године –Скупштина Аутономне покрајине Војводине данас је била покровитељ и домаћин конференције под називом: “Резолуција 1325: женско лице мира и безбедности“

Конференцијом је у покрајинској Скупштини обележена петнаестогодишњица од усвајања прве резолуције Савета безбедности Уједињених нација која се бави улогом жена у решавању сукоба и изградњи мира, као и последицама које ратни сукоби остављају на живот жена.

Један од основних циљева скупа био је да се јавност упозна са значајем Резолуције Савета безбедности УН 1325 у изградњи безбедне и сигурне заједнице и са мерама за унапређење улоге жена у процесима изградње, консолидације и одржавања мира и безбедности, као и са мерама за интеграцију родне перспективе у политике националне безбедности.
Представљена су искуства надлежних државних институција и органа у спровођењу Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 и активности у оквиру партнерства између Србије и НАТО-а, и сарадње у НАТО програму: “Жене, мир, безбедност.

Уз заједничку поруку да је потребно обезбедити значјаније узчешће жена у сектору безбедности, о наведеним темама на данашњој конференцији су разговарали представници Народне скупштине Републике Србије, Скупштине АП Војводине, министарстава одбране и унутрашњих послова, представници Покрајинског заштитника грађана–омбудсмана, локалних самоуправа и представници механизама за родну равноправност са различитих нивоа власти, стручна и заинтересована јавност. Скуп је подржан од стране НАТО Одељења за јавну дипломатију.

Stojanka Lekić na konferenciji

Отварајући конференцију, председник Скупштине Аутономне покрајине Војводине Иштван Пастор рекао је да се војвођанска Скупштина увек залагала за изградњу друштва једнаких могућности и да подршку дату данашњој конференцији и темама о којима се разговара, види као потврду наставка таквог залагања.

“Мислим да је изузузетно важно да је Скупштина АП Војводине данас организатор и покровитељ ове значајне конференције, јер је управо покрајинска Скупштина 2004. године донела Покрајинску скупштинску одлуку о равноправности полова, што је пет година пре него што је донет Закон о равноправности полова.
И данас, ово видим као залагање Скупштине за изградњу друштва у коме постоје једнаке могућности за све.
Наглашавам, да је природно да Скупштина АП Војводине обележава петнаестогодишњицу од усвајања Резолуције 1325 зато што је ова Скупштина 2008. године донела Одлуку о Стратегији за заштиту од насиља у породици и других облика родно заснованог насиља у Аутономној Покрајини Војводини за период од 2008. до 2012. године, а прошле године, донела и Одлуку о Програму за заштиту жена од насиља у породици и у партнерским односима и других облика родно заснованог насиља у АП Војводини за период од 2015. до 2019. године“, казао је председник Пастор. Председник  је навео и низ других активности Скупштине посвећених овој тематици и изразио наду да ће покрајинска Скупштина, заједно са  Одбором за равноправност полова, Женском парламентарном мрежом и другим чиниоцима, и у наредном мандату активно радити на стварању једнаких могућности.

Govor Stojanke LekićСтојанка Лекић, председница Одбора за равноправност полова и координаторка Женске парламентарне мреже Скупштине Аутономне
покрајине Војводине нагласила је да жене морају имати активну улогу у свим друштвеним областима, посебно у ресору и систему безбедности.
„Веома је важно да јавност буде упозната са значајем како саме Резолуције 1325, тако и са значајем Националног акционог плана за примену те Резолуције. За унапређење улоге жена и интеграцију родне перспективе у различитим областима, па и у области безбедности, потребно је да жене у свакој средини, посебно у локалним самоуправама и општинама, буду упознате са суштином наведених докумената и да знају шта могу да ураде“, казала је између осталог Стојанка Лекић.

На данашњој конференцији говорила је и Марија Обрадовић, председница Одбора за одбрану и унутрашње послове Народне скупштине и Комисије за праћење спровођења НАП-а, за примену Резолуције 1325 у Републици Србији. Она је представила улогу Народне скупштине Републике Србије и Комисије у спровпђењу НАП-а за примену Резплуције 1325, оцењујући да у оквиру надлежних радних тела до сада није довољно урађено на имплементацији НАП-а.
Учеснице и учесници скупа су путем видео поруке чули и Маријет Шурман, специјалну представницу генералног секретара НАТО-а за програм “Жене, мир и безбедност”.
Marija Obradović na konferencijiПрисутнима су се обратиле и Татјана Васић, саветница министра унутрашњих послова за родну равноправност која је говорила о улози Мултисекторског координационог тела Владе Србије у спровођењу НАП-а, за примену Резолуције 1325 и о улози саветнице за родну равноправност у Министарству унутрашњих послова.
Затим, Јованка Шарановић, директорка Института за стратегијска истраживања и саветница за родну равноправност  министра одбране која је представила искуства тог Министарства у спровођењу НАП-а за примену Резплуције 1325.
На скупу су говорили и Даница Тодоров, заменица Покрајинског заштитника грађана-омбудсмана за равноправност полова, која је представила рад и искуства омбудсмана у овој области, као и Борис Варга из Центра за политику и евроатлантско партнерство који је говорио о сарадњи Србије и НАТО-а и НАП-у, са становишта безбедносних изазова.

Share this post